Hollidaysburg Tournament Page

2017-2018

 

Results for Hollidaysburg @ Southmoreland Tournament(12/29 - 12/30/2017)

Team - 8th Place - 109.5

106 - Colin Smilnak - 7th Place
Won by dec over Clayton Dressler, Butler, 6-0
Lost by fall, Damian George, Mt Pleasant, 4:52
Won by fall over Josh Aikerman, Freedom, 2:08
Lost by dec, Cody Kaufman, Greensburg Salem, 9-2
Won by dec over Clayton Dressler, Butler, 7-2

120- Andrew Simpson, DNP
Lost by fall, Colton Spohn, Butler, 5:08
Won by dec over Conner Ryen, Marion Center, 6-3
Lost by fall, Nick Ackerman, Meyersdale, 2:31

126- Cody Dively - 3rd Place
Won by fall over Ty Mazutis, Chartiers Houston, 1:56
Won by MD over Colt Rubrecht, Greensburg Salem, 15-2
Won by fall over Bill Brown, Burgettstown, 2:07
Lost by dec, Keaton Furry, North Star, 4-3 UTB
Won by fall over Tyler Curtiss, Upper St Clair, 2:37
Won by dec over Matt Himes, Marion Center, 5-0

132- Garidan Bridenbaugh DNP
Lost by fall, Steve Green, Butler, 5:29
Won by fall over Kain Stone, Valley, 4:39
Won by dec over Isaac Rivera, Corry, 4-2
Lost by MD, Kyle Minerd, United, 8-0

145- Nathan Swartz - 6th place
Won by fall over Kyle Jones, Mt Pleasant, 0:49
Won by dec over Joe Perry, Corry, 9-2
Lost by dec, Joe Demor, South Side, 2-1
Lost by For, Cole Ruffo, Hickory
Lost by For, Iam Ewing, Greensburg Salem

160 - Nathan Fisher - 4th place
Won by TF over Gary Kuntch, Chartiers Houston, 15-0
Lost by dec, Luke Ewing, Greensburg Salem, 6-0
Won by fall over John Winterowd, South Side, 0:32
Won by fall over Bandon Peterson, Southmoreland, 1:32
Won by dec over Brett Johnston, Freedom, 8-4
Won by dec over Lyle Moody, Meyersdale, 7-0
Won by fall over Kyrie Miller, Ligonier Valley, 2:33
Lost by dec, Nico Flati, West Allegheny, 7-4

170- Adam Baranik DNP
Lost by MD, Alex Shaffley, Mt Pleasant, 10-0
Lost by fall, Noah Hutcherson, Valley, 0:41

182- Mason McCready - 2nd Place
Won by fall over Nate Marchand, Hickory, 1:34
Won by fall over Easton Broadwater, Meyersdale, 1:58
Won by dec over Jaden Datz, Southmoreland, 5-3
Lost by fall, Christian Sequete, Butler, 5:30

195- Devon Datres DNP
Lost by fall, Matt Manglona, Corry, 1:08
lost by fall, Robert Maxwell, Ligonier Valley, 1:58

285- Trevor Mitchell - 7th place
Won by fall over Naste Schultz, South Park, 0:50
Lost by fall, Bishop McCoy, South Side, 2:40
Won by fall over Isaiah Daniels, Somerset, 0:34
Won by fall over Kyle Guyer, Northern Bedford, 0:26
Won by fall over Megan Gourley, Corry, 3:41
Lost by dec, Tyler Cover, Marion Center, 3-2
Won by fall over Trever Lightner, Hickory, 0:29

 


 

Results for Hollidaysburg at the Panther Wrestling Classic

106 - Colin Smilnak DNP
Won dec over Matt Rosentel, Tunkhannock, 6-0
Lost by TF Samuel Congleton, Woodbridge (Va), 17-2
Won by fall over Zach Brandis, Central Cambria, 4:07
Lost by fall, Johnny Corra, Hazelton, 3:49

120 - Andrew Simpson DNP
Lost by fall Tylor Herzing, St Marys, 0:58
Won by fall over Gabe Wilcox, Carlynton, 4:49
Lost by fall Preston Moore, John Champe (Va), 4:44

126 - Cody Dively - 6th Place
Won by fall over Donovan Reim, Ligonier Valley, 0:50
Won by fall over Isaac Parks, Tyrone, 4:39
Won by dec over Joe Ball, Mo Valley, 5-3
Lost by dec Garrett Cornell, Everett, 2-0
Lost by dec Logan Shaffer, Portage, 2-1
Lost by fall Brian Dawson, Hyndman, 4:10

132 - Gariden Bridenbaugh DNP
Lost by MD Riley Steinbach, Bedford, 14-3
Won by dec over Trevor Skopic, Mt Union, 6-5
Lost by TF Byron Daubert, FH, 17-0

145 - Nathan Swartz 1st Place
Won by fall over Briar Deline, Huntingdon, 1:28
Won by fall over Thomas Beyer, CC, 1:48
Won by fall over James Henry Taylor, Riverbend(Va), 0:24
Won by MD over Braeden Swab, Central Martinsburg, 8-0
Won by dec over Alec Bittler, St Marys, 4-0

160 - Nathan Fisher DNP
Won by Fall over Conrad Dillman, Conestoga Valley, 3:53
Won by dec over Stephen Detwiler, Brentsville (Va), 8-2
Lost by dec Jon Dale, Mo Valley, 5-0
Lost by dec Jake Bonadia, Berlin, 6-2

170 - Adam Baranik DNP
Lost by fall Jarrett Feeney, Dallastown, 2:43
Lost by Fall Sean Lathrop, St Marys, 2:03

182 - Mason McCready 2nd place
Won by fall over Bobby Anthony, Riverbend (Va), 0:52
Won by fall over Max Demko, Mo Valley, 0:51
Won by MD over Garrett Cook, Madonna (WV), 8-0
Won by fall over Connor Munley, Tunkhannock, 3:27
Lost by dec Mohamed Ibrahim, Woodbridge (Va), 5-3

195 - Gus Dellinger DNP
Won by Fall over Eric Wagner, Richland, 4:46
Lost by dec Alex Mykut, Huntingdon, 7-4
Won by fall over Anthony Smuro, Conemaugh Twp, 2:28
Won by fall over Noah Burton, Mo Valley, 0:25
Lost by MD Sam Rice, Tunkhannock, 9-0

220 - Devon Datres DNP
Lost by fall Jamal Brandon, Dallastown, 0:15
Lost by fall Marcus Wirfel, PC, 0:25

285 - Sam Haines DNP
Won by dec over Trent Curcie, Shamokin, 6-3
Lost by fall Cody Bogus, CH, 4:54
Lost by fall Michael Fuchick, Hazelton, 1:28