State Champions

.

 PIAA Champions From 1974 to 1999

 

 

1999 
Class AAA

Hersheypark
Arena,
Hershey, Pa.

     

1999
Class AA

Hersheypark
Arena,
Hershey, Pa.

 

Wt.

Name

School

Dist.

 

Wt.

Name

School

Dist.

103

Jeff Breese

McGuffey

7

103

Shain Leggett

Biglerville

3

112

Justin Spates

Mount Pleasant

7

112

Kevin Yarko

Catasauqua

11

119

Mike May

Derry

7

119

Nick Rockwell

Canton

4

125 Mike Maney Bald Eagle Area 6 125 John Robinson Benton 4
130 Eric Frick Hollidaysburg 6 130 Lucas Wolfe Wilson 11
135 Harley Anderson State College 6 135 Dave Patrick Wyalusing Valley 4
140 Mike Pirozzola Neshaminy 1 140 P. J. Sargent Southern Columbia 4
145 Justin Giovinco Plymouth-Whitemarsh 1 145 Jason Gilligan Brookville 9
152 James Woodall Pittston 2 152 Jeremy Reitz Brookville 9
160 Garrett Bontempo DuBois 9 160 Andy Hull Bald Eagle Nittany 6
171 Nick Richmond McGuffey 7 171 Mike Greenberg Canton 4
189 Jon Trenge Parkland 11 189 Derek Tipton Claysburg-Kimmel 6
275 Steve Itterly Nazareth 11 275 Luke Fragale Cameron County 9
Team Champion Bald Eagle Area 6 Team Champion Wyalusing Valley 4

 
 
 
1998
Class AAA
Hersheypark Arena, 
Hershey, Pa.
   
1998
Class AA
Hersheypark 
Arena, 
Hershey, Pa.
.
Wt.
Name
School
Dist.
 
Wt.
Name
School
Dist.
103 Jim Thornton Cumberland Valley  3 103 Chris Fleeger Loyalsock Twp
112 Andy Migyanko Trinity 7   112 Justin Owens West Branch 6
119 Anthony Rivera Shikellamy 4   119 Cam Plocus Marion Center 6
125 Brad Mockler Canon-McMillan 7   125 Tom Waldron Loyalsock 4
130 Mark Conley Downingtown 1   130 Justin Nestor Reynolds 10
135 Corey Ace Franklin 10   135 Corey DeBias Northern Lehigh 11
140 Justin Giovinco Plymouth-Whitemarsh 1   140 Jake Stork Schuylkill Valley 3
145 Derek Jenkins Parkland 11   145 Gabe Webster Sayre 4
152 Pat O'Donnell Waynesburg 7   152 Nevada Walker Commodore Perry 10
160 Robbie Waller Mount Pleasant 7   160 Rick Hogue Cochranton 10
171 Chris Luciano Northampton 11   171 Steve Sinkovich Mount Carmel 4
189 Jon Trenge Parkland 11   189 Jeff Eure Upper Dauphin 3
275 John Hard Northampton 11   275 Josh Snyder Hershey 3
Team Champion Northampton 11 Team Champion Reynolds 10

 
 
1997 
Class AAA
Hersheypark Arena, 
Hershey, Pa.
   
1997
Class AA
Hersheypark Arena, 
Hershey, Pa.
.
Wt.
Name
School
Dist.
 
Wt.
Name
School
Dist.
103  Mike Khan Harrisburg    103  Kyle Szewczyk North Star 
112  Chris Kelly Easton Area 11    112  Trapp McCormick Bald Eagle Nittany  6
119  Anthony Rivera Shikellamy    119  Tom Waldron Loyalsock
125  Kevin Maier Reading    125  Rob English West Branch
130  Andy Cote Nazareth  11    130  Bryan Klass Wilson Area 11 
135  Bryan Snyder Easton Area 11    135  Gabe Webster Sayre 
140  Jamarr Billman Easton Area 11    140  Joe Henson Hanover 
145  Brian Burrows Hempfield    145  Joel Deslauriers Burrell 
152  Rick Springman Norristown    152  Mike Shingara Line Mountain 
160  Vince DeAugustine Hempfield    160  Josh Henson Hanover 
171  Joe Daugherty Manheim Central    171  Andy Povenski Palisades  11 
189  Rob Rohn Nazareth 11    189  Jeff Eure Upper Dauphin 
275  Pete Mielnik Ephrata   275  Ryan Kehler Tri-Valley 11
Team Champion  Easton  11 Team Champion Line Mountain. 4

 
 
1996 
Class AAA
Hersheypark Arena, 
Hershey, Pa.
   
1996
Class AA
Hersheypark Arena, 
Hershey, Pa.
.
Wt.
Name
School
Dist.
 
Wt.
Name
School
Dist.
103  Mike Kahn Harrisburg    103  Trapp McCormick Sugar Valley 
112  Chuckie Connor Pennsbury    112  Jody Strittmatter Cambria Heights 
119  Jeremy Hunter McGuffey    119 Mike Waldron  Loyalsock 
125  Rob Loper Erie Prep  10    125  Scott Bair Bald Eagle Nittany 
130  Jamarr Billman Easton Area 11    130  Mike Wroblewski Seneca  10 
135  Shaun Shapert Shaler   135  Jack Rice Cranberry  10
140  Brian Burows Hempfield    140  Joe Henson Hanover 
145  Eric Pizzi McGuffey  7   145  Mike Shingara Line Mountain 
152  Bruce Cridge Canon McMillan   7   152 Joey Killar  Saucon Valley  11 
160  Vince DeAugustine Hempfield    160  Terry Claypool Greenville  10 
171  Curt Reid Shikellamy    171  Jim Weidle Mahanoy Area  11 
189  Dave Heckard Cumberland Valley    189  Aaron Gatten Washington 
275  Rick Gilliam Big Spring    275 Rick Bolinsky  North Schuylkill  11 
Team Champion Easton 11 Team Champion Line Mountain 4

 
 
1995
Class AAA
Hersheypark Arena,
Hershey, Pa.
 
 
 
1995
Class AA
Hersheypark Arena, 
Hershey, Pa.
.
Wt.
Name
School
Dist.
 
Wt.
Name
School
Dist.
103  Dennis Liberto Northampton 11    103  Trap McCormick Sugar Valley 
112  Jeremy Hunter McGuffey    112  Jeremy Dogmantis  Northern Lehigh 11 
119  Teague Moore North Allegheny    119  Scott Bair Bald Eagle Nittany 
125  Mark Angle Canon McMillan    125  Travis Makel Jefferson Morgan 
130  Terry Jeffries Erie Prep 10    130  Ted Kemmerling Pine Grove  11 
135  Justin Martin Connellsville    135  Mike Shingara Line Mountain 
140  Chamie Hooks Kittanning    140  Casey Taylor Reynolds  10 
145  Travis Dodo Nazareth  11    145  Tim Ault Jamestown  10 
152 Brad Bush  Red Land    152  Brett Schadel Line Mountain 
160  Tom Bogan Upper St. Clair    160  Terry Claypool Greenville  10 
171  Vertus Jones Greensburg Salem    171  Justin Tracanna Jefferson Morgan 
189  Ken Haines Gettysburg    189  Aaron Gatten Washington 
275  Jason Parmer Manheim Central    275  Mike Garofalo Kennedy Christian  10 
Team Champion Northampton 11 Team Champion North Schuylkill 11

 
 
1994
Class AAA
Hersheypark Arena, 
Hershey, Pa.
 
 
 
1994
Class AA
Hersheypark Arena, 
Hershey, Pa.
.
Wt.
Name
School
Dist.
 
Wt.
Name
School
Dist.
103  Jeremy Hunter McGuffey    103  Jonathan Hazi Reynolds  10 
112  Matt Roth Parkland 11    112  Josh Miller Tri-Valley  11 
119  Jason LaMotta Conestoga    119  Jason Betz Warrior Run 
125  Dan Tashner Nazareth  11    125  Chris Marshall Biglerville 
130  Whitey Chlebove Northampton  11    130  Travis Makel Jefferson Morgan 
135  Mark Getz Nazareth  11    135  Casey Taylor Reynolds 10 
140  Troy Barbush Manhein Central    140  Brian Nesfeder Salisbury  11 
145  Scott Kurtz Shamokin   145  Mike Garcia Mount Carmel  11 
152  Brad Bush Red Land   152 Rich Rodarmel  Mountoursville 
160  Keilan O'Daniel Canon McMillan   7   160  Corey Fleisher Susquenita 
171  Bret Ruth Oil City  10    171  Nate Burroughs Oxford Area 
189  Scott Shay Council Rock    189  Fred Scriven Commodore Perry  10 
275  Brenden Bibro Central Catholic    275  Corey Walker Chartiers Houston 
Team Champion Northampton  11 Team Champion Line Mountain 4

 
 
1993 
Class AAA
Hersheypark Arena, 
Hershey, Pa.
 
 
 
1993
Class AA
Hersheypark Arena, 
Hershey, Pa.
.
Wt.
Name
School
Dist.
 
Wt.
Name
School
Dist.
103  Jeremy Hunter McGuffey    103  Jonathan Hazi Reynolds  10 
112  Mike Tomsic Northampton  11    112  Jason Betz Warrior Run 
119 Kevin Saniga Connellsville    119  Casey Taylor Reynolds  10 
125  Bob Crawford Milton    125  Biff Walizer Bald Eagle Nittany 
130  Tom Tomeo Grove City  10    130  Troy Laudenslager Line Mountain 
135  Drew Spencer Peters Twp.   135  Brian Nesfeder Salisbury  11 
140  Dan Covatta Methacton    140  Mike Garcia Mount Carmel 11 
145  Scott Kurtz Shamokin    145  Chuck Yale Brookville 
152  Jeff Catrabone Harborcreek  10    152 Josh Stanley  Oxford 
160  Neil Barnes Dallastown    160  Kevin O'Neil Wyalusing Valley
171  John Sallitt Allentown Dieruff  11    171  Damian Jones Newport 
189  Jason Robison Hampton    189  Mark Bodo Reynolds  10 
275  Bill Closson Plum    275  Jim Hoffner Youngsville  10 
Team Champion Northampton 11 Team Champion Reynolds 10

 
 
1992 
Class AAA
Hersheypark Arena, 
Hershey, Pa.
 
 
 
1992
Class AA
Hersheypark Arena, 
Hershey, Pa.
.
Wt.
Name
School
Dist.
 
Wt.
Name
School
Dist.
103  John Garcia J.P. McCaskey    103  Jason Betz Warrior Run 
112  Jeff Kapusta Greensburg Salem    112  Kyle Rusnock Catasauqua  11 
119  Kip Kiefer Pennsbury    119  Tom Tomeo Grove City  10 
125  Bob Crawford Milton  4   125  Biff Walizer Bald Eagle Nittany 
130  Ryan Nunamaker Nazareth  11    130  Mike Garcia Mount Carmel  11 
135  Dorian Hager Erie Prep 10   135  Cary Kolat Jefferson Morgan 
140  Brian Leitzel Shikellamy    140 Brett Werkheiser  Wilson 
145  Jeff Catrabone Harborcreek  10    145  Joel Torretti Lewisburg 
152  Damon Brown Trinity    152  Kevin O'Neil Wyalusing Valley
160  Kirk Stehman Shamokin Area    160  Jason Peters Hershey 
171  Josh Henson North Penn    171  Ed Moore Wyalusing 
189  Junior Granison Harrisburg    189  Jeff Abbott Burgettstown 
275  Wally Wickline Moon    275  Matt Gentile Reynolds  10 
Team Champion Canon McMillan 7 Team Champion Wilson 11

 
 
1991 
Class AAA
Hersheypark Arena, 
Hershey, Pa.
 
 
 
1991
Class AA
Hersheypark Arena, 
Hershey, Pa.
.
Wt.
Name
School
Dist.
 
Wt.
Name
School
Dist.
103  Kevin Saniga Connellsville    103  Brian Rose Crestwood 
112  Chad Billy Northampton  11    112  Tom Yurko Benton 
119  Bob Crawford Milton   119  Fred Fabrini Wilkes-Barre Meyers 
125  Jim Thal Bellefonte    125  Ivan Rosario Northern Lehigh  11 
130  John Richey Connellsville    130  Cary Kolat Jefferson 
135  Scott Auker Manheim Central    135  Matt Beaujon Westmont Hilltop 
140  Dave Persing Shikellamy    140  Russ Hughes Benton 
145  Ben Keebler St. Mary's    145  John Hughes Benton  4
152  Brian Cipollone Plum    152  Jeremy Route Canton 
160  Kirk Stehman Shamokin Area   160  Kyle Werkheiser Wilson  11 
171  Jesse Rawls Susquehanna Twp.    171  Craig Thurber Greenville  10 
189  Jeff Walter Shikellamy    189  Jared Kuleck Ridgway 
275  Bob Nye Shamokin Area    275  Pat Wiltager Clarion Area
Team Champion Shikellamy 4 Team Champion Benton 4

 
 
1990
Class AAA
Hersheypark Arena, 
Hershey, Pa.
 
 
 
1990
Class AA
Hersheypark Arena,
Hershey, Pa.
.
Wt.
Name
School
Dist.
 
Wt.
Name
School
Dist.
103  Brian Kapusta Greensburg Salem    103  Tom Yurko Benton 
112  Pete Rinella Lock Haven    112  Bob Crawford Milton 
119  Ty Moore North Allegheny    119 J. J. Fashnacht  Pine Grove 11 
125  Brad Rozanski Upper Perkiomen    125  Cary Kolat Jefferson Morgan 
130  Joey Wildasin South Western  3   130  Greg Budman Hughesville
135  Jaime Kyriazis North Allegheny    135  Russ Hughes Benton 
140  Steve Cassidy Plum    140  John Hughes Benton 
145  Moss Grays Easton Area 11    145  Brian Murphy Cambria Heights
152  Mike Miller Nazareth  11    152  Troy Erdman Line Mountain 
160  Ray Brinzer North Allegheny    160 Mark McLafferty  Bishop O'Hara 
171  Ken Bauer North Allegheny    171  Bob Ferraro Lewisburg 
189  Jeff Walter Shikellamy    189  Bruce Morgan Cameron County 
275  Matt Neenan Williamsport    275 Scott Martin Lancaster Catholic 
Team Champion North Allegheny 7 Team Champion Line Mountain 4

 
 
1989 
Class AAA
Hersheypark Arena, 
Hershey, Pa.
 
 
 
1989
Class AA
Hersheypark Arena, 
Hershey, Pa.
.
Wt.
Name
School
Dist.
 
Wt.
Name
School
Dist.
103  Brian Kapusta Greensburg Salem    103  Chris Richard North Schuylkill  11 
112  Ty Moore North Allegheny    112  Randy Reidler North Schuylkill  11 
119  Brian Merrifield Lock Haven    119  Cary Kolat Jefferson Morgan 
125  Joe Wildasin South Western    125  John Hughes Benton 
130  Steve Krouse Lock Haven    130  Michael Warnick Meyersdale
135  Dave Thomas Waynesburg    135  Steve Budman Hughesville 
140  Tom Best Williamsport    140  James Rawls Susquehanna Twp.
145  Mike Miller Nazareth 11    145  Mark Cesari  North Schuylkill 11 
152  Rich Catalano North Allegheny   152  Bryan Wenner Benton 
160  Ray Brinzer North Allegheny   160  Blayne Diacount Bethlehem Catholic  11 
171  Chris Kwortnik North Penn    171  Tony Iasiello Bethlehem Catholic 11 
189  Mike Kraft Penn Hills    189  Tom Storey Coudersport 
275  Skip Pighetti Bald Eagle Area    275  Aaron Armer Reynolds  10 
Team Champion North Allegheny 7 Team Champion North Schuylkill 11

 
 
1988
Class AAA
Hersheypark Arena, 
Hershey, Pa.
 
 
 
1988
Class AA
Hersheypark Arena,
Hershey, Pa.
.
Wt.
Name
School
Dist.
 
Wt.
Name
School
Dist.
98  Brad Silimpieri Nazareth  11    98  Ryan Sella Avella 
105  Ty Moore North Allegheny    105  David Warnick Meyersdale 
112  Dave Foley Freedom  11    112  John Hughes Benton  4
119  Joey Wildasin Southwestern    119  Dave Fehlman Youngsville  10 
126  Doug Taylor Bald Eagle Area    126  Clayton Grice Mount Union 
132  Jason Shea Huntingdon    132  Lee Todora Salisbury  11 
138  John Dasta Penn Hills    138  Mark Cesari North Schuylkill  11 
145  Mike Salone Souderton   145 Troy Sunderland  Mount Union 
155  Ray Brinzer North Allegheny    155  Bob Ferraro Lewisburg  4
167  Chris Kwortnik North Penn  1   167  Dale Budd Port Allegheny 
185  John Hangey Quakertown    185  Jerry Marks Southern Columbia  4
Hwt  Melvin Crosby Erie Academy  10   Hwt  Joe Daubert Chief Logan 
Team Champion North Allegheny 7 Team Champion Benton 4

 
 
1987
Class AAA
Hersheypark Arena, Hershey, Pa.
 
 
 
1987
Class AA
Hersheypark Arena, Hershey, Pa.
.
Wt.
Name
School
Dist.
 
Wt.
Name
School
Dist.
98  Ty Moore North Allegheny   98  David Warnick Meyersdale 
105  Dave Foley Bethlehem Catholic 11    105  Kyle Cheza Hickory  10 
112  Dan Finacchio North Penn  1   112  Tim Casey Wilkes-Barre Myers 
119  Bob Truby Trinity    119  Chris Ackerman Danville 
126  Tom Miller Elizabethtown    126  Lee Todora Salisbury  11 
132  John Rittenhouse Quakertown    132  Peter Horst Schuylkill Valley 
138  John Gemberling Shikellamy    138  Dave Lucykanish Palmerton 11 
145  Scott Hovan Allentown Allen  11    145  Troy Sunderland Mount Union 
155  Scott Henry Manheim Central    155  Dave Hart Juniata 
167  Chris Kwortnik North Penn   167  Jerry Marks Southern Columbia 
185  Bradd Weber General McLane  10    185  Rod Wright Lakeview  10 
Hwt  Kurt Angle Mt. Lebanon    Hwt  Rob Meldrum Central Columbia 
Team Champion North Allegheny 7 Team Champion Central Columbia 4
Co-Champion North Penn 1

 
 
1986
Class AAA
Hersheypark Arena, Hershey, Pa.
 
 
 
1986
Class AA
Hersheypark Arena, Hershey, Pa.
.
Wt.
Name
School
Dist.
 
Wt.
Name
School
Dist.
98  Todd Williams Clearfield    98  Gary Zurn Erie Strong Vincent 10 
105  Ron Rothka Canon-McMillan    105  Tim Casey Wilkes-Barre Myers
112  John Likins Bethlehem Catholic  11    112  Eric Bowser Richland  6
119  Bob Truby Trinity    119  Trevor Byers Bermudian Springs 
126  Scott Collins Clearfield    126  Larry Rehrig Northern Lehigh  11 
132  Tim Whitman St. Marys    132  John Fidelibus Salisbury  11 
138  Scott Hovan Allentown Allen  11    138 Duane Blankenship  Kane 
145  Jeff Roth Allentown Allen 11    145  Bill Kuhn Conneaut Lake  10 
155  Mark Banks York Vo-Tech    155  Paul Keysaw Athens 
167  Mike McHenry Meadville  10    167  Dave Yahner Cambria Heights 
185  Mike Owens Clearfield  9   185  Rod Wright Lakeview  10 
UNL  John Flannery Pottsville  11   UNL  Rob Meldrum Central Columbia 4
Team Champion Clearfield 9 Team Champion Central Columbia 4

 
 
1985
Class AAA
Hersheypark Arena, Hershey, Pa.
 
 
 
1985
Class AA
Hersheypark Arena, Hershey, Pa.
.
Wt.
Name
School
Dist.
 
Wt.
Name
School
Dist.
98  Ron Rothka Canon-McMillan    98  Ken Myers Tyrone
105  Jack Cuvo Easton Area 11    105  Allen Daubert Pine Grove  11 
112  Doug Wyland North Allegheny    112  Jared Dunn Susquenita 
119  Tony Reed Shikellamy  4   119  Sam Bocchino Wyalusing Valley
126  Paul Gemberling Shikellamy    126  Dave Kennedy Athens 
132  Sean O'Day Meadville  10    132  Derrick Hall Jeanette 
138  Gino Capuano Bethlehem Liberty  11    138  John Johnston Biglerville 
145  Scott Schleicher Allentown Allen  11   145  Steve Cesari North Schuylkill  11 
155  Kurt Bowman Waynesboro    155  Mike Chupak Commodore Perry  10 
167  Dave Brown Valley    167  Mike Sherman Hickory  10 
185  Jeff Spinetti Uniontown    185  Rod Martin Lakeview  10 
UNL  Rob Benjamin Canon-McMillan    UNL  Juan Seiber Newport 
Team Champion Shikellamy 4 Team Champion Northern Lehigh 11

 
 
1984
Class AAA
Hersheypark Arena, Hershey, Pa.
 
 
 
1984
Class AA
Hersheypark Arena, Hershey, Pa.
.
Wt.
Name
School
Dist.
 
Wt.
Name
School
Dist.
98  Jack Cuvo Easton Area 11    98  Dan Ferringer Marion Center  6
105  Tony Reed Shikellamy    105 Jim Martin  Danville 
112  Doug Stanford Meadville  10    112  Troy Handlovic Wilson Area 11 
119  Shay French Clearfield    119  Matt Gerhard Catasuaqua  11 
126  Ed Curran Neshaminy    126  Mike Cole Montrose  12 
132  Patsy Vulcano Chartiers Houston    132  Don Horning Cameron County 
138  Dave Morgan West Chester East 1   138  Joe Cesari North Schuylkill  11 
145  Sean Finkbeiner Northampton 11    145  Ed Burkhart Corry  10 
155  Rob Koll State College 6   155 Bill Freeman  Southern Columbia 
167  Mark Sidroick Philipsburg-Osceola 6   167  Paul Green Pottstown 
185  Andy Voit Allentown Dieruff  11    185  Dave Parrish Susquenita
UNL  Carlton Haselrig Johnstown   6   UNL  Tony Koontz Delone Catholic 
Team Champion Shikellamy 4 Team Champion Danville 4
Co-Champion Southern Columbia 4

 
 
1983
Class AAA
Hersheypark Arena, Hershey, Pa.
 
 
 
1983
Class AA
Hersheypark Arena, Hershey, Pa.
.
Wt.
Name
School
Dist.
 
Wt.
Name
School
Dist.
98  Jack Cuvo Easton Area 11    98  Jim Martin Danville 
105  Eric DeRemer Wyoming Valley West    105  Brian Irwin Curwensville 
112  Mickey Torres Bethlehem Liberty  11    112  Matt Gerhard Catasauqua  11 
119  Scott Pifer State College    119  Paul Clark Everett 
126  Mark Noll Dallastown    126  John Handlovic Wilson Area  11 
132  Greg Dellorso Canon-McMillan    132  Kurt Rudy Mifflinburg 
138  Shaun Smith Dover    138  Joe Cesari North Schuylkill  11 
145  Tom Allen Erie Prep  10    145  Dan Klingerman Bloomsburg  4
155  Jim Kwortnik North Penn    155  Mark Egloff South Western 
167  Graig Costello Erie Tech  10    167  Bruce Wallace Tyrone 
185  Chris Leon North Allegheny 7   185  Gary Kaltenbaugh North Star 
UNL  Mike Kirkling Hempfield  7   UNL  Tony Koontz Delone Catholic 
Team Champion Easton 11 Team Champion North Schuylkill 11


 

 
1982
Class AAA
Hersheypark Arena, Hershey, Pa.
 
 
 
1982
Class AA
Hersheypark Arena, Hershey, Pa.
.
Wt.
Name
School
Dist.
 
Wt.
Name
School
Dist.
98  Frank Bing Harry S. Truman    98  Jim Martin Danville 
105  Phil Mary Chartiers-Houston   105  Matt Gerhard Catasauqua  11 
112  Marc Sodano Central Bucks East    112  Kent Lane North Schuylkill  11 
119  Kyle Nellis Shaler    119  Scott Helm Richland 
126  Bill Hershey Saucon Valley  11    126  Thad Stewart Mount Union
132  Rich Barron Seneca Valley    132  Mike Huffman Redbank Valley 
138  Mike Rudolph Wilson    138  Joe Cesari North Schuykill  11 
145  Nate Carter Shikellamy    145  Chris Gerhard Catasauqua  11 
155  Chuck Murray Methacton    155  Brian Stamm Danville 
167  Chris Leon North Allegheny   167  Bruce Wallace Tyrone 
185  Jack Uppling Meadville   10   185  Jim Trusky Mahanoy Area 11 
UNL  Todd Moules Wilkes-Barre Meyers  2   UNL  Mike Roseberry Fort Leboeuf  10 
Team Champion Chartiers Houston 7 Team Champion Danville 4

 
 
1981
Class AAA
Hersheypark Arena, Hershey, Pa.
 
 
 
1981
Class AA
Hersheypark Arena, Hershey, Pa.
.
Wt.
Name
School
Dist.
 
Wt.
Name
School
Dist.
98  Phil Mary Chartiers-Houston    98  Matt Gerhard  Catasauqua  11 
105  John Worley  Red Land    105  Chris Cooper Warrior Run 
112  John Aumiller Cedar Cliff    112  Ricky Bonomo Lake-Lehman  2
119  Randy Ascani Easton Area 11    119  Rocky Bonomo Lake-Lehman 
126  Todd Nighman Erie Prep  10    126  Tom Wilt Washington 
132  Glenn Koser Downingtown    132  Tim Cochran Camp Hill 
138  Ken Nellis Shaler  7   138  Jeff Gray Hughesville
145  Brian Bell Chartiers-Houston    145  Greg Sullivan Hughesville  4
155  Matt Haak Cumberland Valley    155  Doug Haines Waynesburg 
167  Eric Brugel State College   167  Wilbur Wolfe Big Spring 
185  Bernie Brown Bethlehem Catholic  11    185  Paul Wysocki Danville 
UNL  Dennis Atiyeh Allentown Dieruff  11    UNL  Mike Leskowsky  Lake-Lehman 
Team Champion Easton 11 Team Champion Lake-Lehman 2

 
 
1980
Class AAA
Hersheypark Arena, Hershey, Pa.
 
 
 
1980
Class AA
Hersheypark Arena, Hershey, Pa.
.
Wt.
Name
School
Dist.
 
Wt.
Name
School
Dist.
98  John Cuvo Easton Area 11    98  Kurt Wentz Northwestern  11 
105  Jim Bresnak Bethlehem Liberty  11    105  Dave Irwin Curwensville 
112  Kevin Darkus Erie Prep  10    112  Greg Stewart Northwestern  11 
119  Jay Patterson Wilkes-Barre Meyers    119  Joe Throckmorton Waynesburg 
126  Ken Nellis Shaler    126  John Manotti Mifflinburg 
132  Steve Litzelman Jersey Shore    132  John Heynoski Fort LeBoeuf  10
138  Wade Potter Jersey Shore    138  Lew Copenhaver Chief Logan 
145  Dan Oliverio Trinity    145  Mike Bell Grove City  10 
155  Ron Costello Erie Tech 10    155  Terry Williams Bald Eagle Nittany 
167  Eric Brugel State College   167  Mark Correll Notre Dame 11 
185  Bernie Brown Bethlehem Catholic  11    185  Ty Hall Montgomery 
UNL  Steve Sefter Cedar Cliff    UNL  Chris Foster Mifflinburg 
Team Champion Jersey Shore 4 Team Champion Mifflinburg 4

 
 
1979
Class AAA
Hersheypark Arena, Hershey, Pa.
 
 
 
1979
Class AA
Hersheypark Arena, Hershey, Pa.
.
Wt.
Name
School
Dist.
 
Wt.
Name
School
Dist.
98  Doug Billig Parkland 11    98  Dave Irwin Curwensville 
105  Kevin Darkus Erie Prep  10    105  Joe Heller Chief Logan 
112  Rich Santoro Bethlehem Catholic  11    112  Greg Stewart Northwestern  11 
119  Jay Patterson Wilkes-Barre Meyers    119  Scott Lynch Mifflinburg 
126  Jon Moser Methacton    126  John Manotti Mifflinburg 
132  Bob Siar Shaler    132  Scott Fenstermacher Northwestern 11 
138  Tom Bold Bethlehem Catholic  11    138  Eric Childs Sayre 
145  Nate Carr Erie Tech  10    145  Brett Snyder Montoursville 
155  Bob Harr Central Dauphin    155  Randy McKinney Fairview  10 
167  John Reich Neshaminy-Maple Point    167  Dwayne Brewer Susquehanna Twp. 
185  Steve Sefter Cedar Cliff    185  Kevin Klasic Reynolds  10 
UNL  Jack Parry Mechanicsburg    UNL  Tony Elhajj Steelton-Highspire 
Team Champion Bethlehem Catholic 11 Team Champions Northwestern 10

 
 
1978
Class AAA
Rec. Hall, PennState
 
 
 
1978
Class AA
Rec. Hall, 
Penn State
.
Wt.
Name
School
Dist.
 
Wt.
Name
School
Dist.
98  Rich Santoro Bethlehem Catholic  11    98  Joe Heller Chief Logan 
105  Ken Whitsel Lewistown    105  Mike Litzelman Warrior Run 
112  Jay Patterson Wilkes-Barre Meyers    112  Gary Seigel Crestwood 
119  Dean Smith Erie Tech  10    119  Mark Dugan Moshannon Valley 
126  Bill Marino Upper Dublin   126  Don Reese Hughesville 
132  Tony Differ Upper Merion    132  Jeff Gordon Avella 
138  Frank Castrignano Wilkes-Barre Meyers    138  Rick Rindfuss Fort LeBouef  10 
145  Ken Parsley Greensburg-Salem    145  Pat Kelly Athens  4
155  John Reich Neshaminy-Maple Point   155  Terry Williams Bald Eagle Nittany 
167  Charles DeGraffenreid Wilkes-Barre Meyers   167  John Chendy Ligonier Valley 
185  Rich Passerotti Harbor Creek  10    185  Tom Morrell Immaculate Conception 
UNL  Leo Wisniewski Fox Chapel    UNL  Mike Euker East Pennsboro 
Team Champion Wilkes-Barre Meyers 2 Team Champion Athens 4

 
 
1977
Class AAA
Rec. Hall, 
Penn State
 
 
 
1977
Class AA
Rec. Hall, 
Penn State
.
Wt.
Name
School
Dist.
 
Wt.
Name
School
Dist.
98  John Brennan Wyoming Valley West  2   98  Doug Shiffler Lewisburg 
105  Bob Weaver Easton Area 11    105  Jan Clark Northern Bedford 
112  Glenn Maxwell Hickory  10    112  Mark Dugan Moshannon Valley 
119  Tom Diamond Washington    119  Eric Childs Sayre 
126  C. D. Mock Council Rock   126  Phil Frndak General McLane 10 
132  Ken Evans Trinity    132  Albert Mabus Warrior Run 
138  Dave Koll State College    138  Randy Brasco Jeannette 
145  Billy Williams Bethlehem Freedom  11    145  Randy Cathcart Curwensville 
155  Mike Sipler Council Rock    155  Terry Williams Bald Eagle Nittany 
167  Mark Barrett Moon    167  Charles Heller Milton 
185  Jerry Rodriguez Saucon Valley  11    185  Dan Blose Northwestern  11 
UNL  George Atiyeh Allentown Dieruff 11    UNL  Bill Neill Perkiomen Valley 
Team Champion Council Rock

1

Team Champion Mifflinburg 4

 
 
1976
Class AAA
Rec. Hall, Penn State
 
 
 
1976
Class AA
Rec. Hall, Penn State
.
Wt.
Name
School
Dist.
 
Wt.
Name
School
Dist.
98  Bob Weaver Easton Area 11    98  Don Reese Hughesville 
105  Jim Zenz Saucon Valley  11    105  Jan Clark Northern Bedford 
112  Mike DeAugustino North Allegheny    112  Ron Keene Seneca  10 
119  Ken Evans Trinity    119  Bob Cochran Camp Hill 
126  Scott DeAugustino North Allegheny    126  Matt Smargiasso Reynolds  10 
132  Crist Cooley Erie Tech  10    132  Keith Smith Dover 
138  Jeff Below Phoenixville    138  Tim Harrison General McLane  10 
145  Rick Rodriguez Saucon Valley  11    145  Denny Jacobs Northern 
155  Brian Statum Bethlehem Liberty  11    155  Charles Heller Milton 
167  Jerry Rodriguez Saucon Valley  11    167  Fritz Bleich Hanover Area 
185  Mike Brown Bethlehem Catholic  11    185  Norman Walker Greenville  10 
UNL  George Atiyeh Allentown Dieruff  11    UNL  Jack Campbell Big Spring 
Team Champion Saucon Valley 11 Team Champion Reynolds 10

 
 
1975
Class AAA
Rec. Hall, Penn State
 
 
 
1975
Class AA
Rec. Hall, Penn State
.
Wt.
Name
School
Dist.
 
Wt.
Name
School
Dist.
98  Bob Weaver Easton Area 11    98  Jan Clark Northern Bedford 
105  Angelo Marino Canon-McMillan   105  Jeff Shipton Reynolds  10 
112  Mike DeAugustino North Allegheny   112  Greg Hall Jeanette 
119  Dan Perri Mount Lebanon    119  Rob Bogo Avella 
126  Shawn Griffith Mount Lebanon   126  Doug Rhoades Athens 
132  Dennis Merriam Hatboro-Horsham    132  Keith Smith Dover 
138  John Eichenlaub Lock Haven    138  Bob Harris North Schuylkill  11 
145  Rich McIntyre Bethlehem Freedom  11    145  Doug Krebs Susquehannock 
155  Brian Statum Bethlehem Liberty  11    155  Rick Snyder Montoursville 
167  Dave Landis Central Dauphin East    167  Jay Hockenbroch East Juniata 
185 Gary Albright  Saucon Valley  11    185  Bill Bertrand Burgettstown 
UNL  Paul Suhey State College    UNL  Steve Riley Greenville 10 

 
 
1974
Class A
Rec. Hall, Penn State
 
 
 
1974
Class B
Farm Show Arena,
Harrisburg, Pa
.
Wt.
Name
School
Dist.
 
Wt.
Name
School
Dist.
98  Angelo Marino Canon-McMillan    98  Bob Enders Susquehanna Twp. 
105  Mike DeAugustino North Allegheny    105  Ray Frantz Cranberry  10 
112  Steve Maurey Altoona  6    112  Carl Lutz Montoursville 
119  Craig Helmuth Chambersburg    119  Jim Walters Burgettstown 
126  Kurt Mock Council Rock    126  Joe Butto Wilson Area  11 
132  Curt Stanley Easton  11    132  Dave Anthony Reynolds  10 
138  Bob Harwick Mount Lebanon    138  Dusty Ream Bald Eagle Nittany 
145  Ben McCollum Shikellamy    145  Keith Rosenberger Northern 
155  Jim Herbert North Allegheny    155  Dave Becker Selinsgrove 
167  Darwin Brodt Easton Area 11    167  Steve Scheib Tri-Valley  11 
185  Dean Brior Haverford    185  Steve Riley Greenville  10 
UNL  John Sefter State College    UNL  Nick DeLong Slatington  11