Outstanding Wrestlers By School

ALTOONA
T.J. Brandt, 2013

Jerrell Kephart, 2016.

BALD EAGLE AREA
Wayne Packer, 1971

Allen Fisher, 1972

Allen Fisher, 1973

 Lester Horton, 1982

Don Peters, 1985 

Doug Taylor, 1986 .

Skip Pighetti, 1989

 Ed Hockenberry, 1996

 Jade Thompson, 1997 

Mike Maney, 1999.

Brandon Guenot, 2000.

 Brandon Guenot, 2003.

Clint Shirk, 2004.

Landis Wright, 2005 .

Landis Wright, 2006 .

Quentin Wright, 2008 .

Jonathan Gingrich, 2010.

BALD EAGLE-NITTANY
 Dusty Ream, 1974

Mark Williams, 1976

 Terry Williams, 1977

Dave Pick, 1979

Terry Williams, 1980

Shan Rippey, 1991

Biff Walizer, 1993

Scott Bair, 1995

Scott Bair, 1996

Trap McCormack, 1997

Andy Hull, 1999.
 

BELLEFONTE
Matt Hardy, 1992

Shawn Fishburn, 1993

Nick Shawley, 2012

Brock Port, Bellefonte, 2017.
 

BELLWOOD-ANTIS
Ron Wilson, 1981

Tracey Karlie, 1984

Tony Montanaro, 1994.

BISHOP CARROLL
Barry Gresh, 1975.

BLAIRSVILLE
Jess Houser, 1995

Scott Thompson, 2014

Scott Thompson, 2015
 

CENTRAL
Mike Lingenfelter, 1984.

 

 

 

 

 

     

CENTRAL CAMBRIA
Tony Risaliti, 2012

Max Murin, 2017
 

CENTRAL MOUNTAIN
Tyler McCall, 2002

Dylan Alton, 2009.

CHIEF LOGAN
Joe Heller, 1978

Troy Hartsock, 1985.
 

CLAYSBURG-KIMMEL
Mike Knisely, 1990 

Jarrett Musselman, 2002

Cody Feathers, 2007.

FERNDALE
Charlie Alt, 1987

Brad Holbay, 1989.

FOREST HILLS
Jake Strayer, 2003

Jake Strayer, 2004 

Tom McVicker, 2008

Cody Law, 2013

Byron Daubert, 2018.

HOLLIDAYSBURG
Fred Eger, 1983.

HUNTINGDON
Greg Wykoff, 1982

 Jason Shea, 1987

Tyler Scott, 2016.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

INDIANA
Jamie Randolph, 1977.

INDIAN VALLEY
Rob Ruby, 1991.
 

JUNIATA VALLEY
Garrett Scott, 2005.

KISHACOQUILLAS
Mark Shafranich, 1986.
 

LEWISTOWN
Ken Whitsel, 1976

Ken Whitsel, 1978

Ken Whitsel, 1979

Dale Searer, 1988.

LOCK HAVEN

Skip Bolin, 1974

Gregg Larson, 1975.
 

MIFFLIN COUNTY
Hayden Hidlay, 2014

Hayden Hidlay, 2015

Trey Kibe, 2018.

MOUNT UNION
Thad Stewart, 1983

Troy Sunderland, 1988

Josh Kirsch, 2000.

 

 

 

 

 

 

 

 

PENN CAMBRIA
Evan Link, 2011.

PHILIPSBURG-OSCEOLA
Nate Rupp, 1994

Russ Heeman, 1998.

SOMERSET
Dave DuPont, 1990.

STATE COLLEGE
Eric Brugel, 1980

Scott Pifer, 1981

Nathan Galloway, 2001.
 

TYRONE
Rob Campbell, 1992

T.J. Albright, 2006

A.J. Schopp, 2009

A.J. Schopp, 2010.

WEST BRANCH
Justin Owens, 1998.
 

WESTMONT HILLTOP
Matt Metzgar, 2001

Josh Polacek, 2011.

 


 

3-Time Outstanding Wrestler
Ken Whitsel, Lewistown, 1976, 1978, 1979
2-Time Outstanding Wrestler
Allen Fisher, Bald Eagle Area, 1972, 1973
Terry Williams, Bald Eagle-Nittany, 1977, 1980
Scott Bair, Bald Eagle-Nittany, 1995, 1996
Brandon Guenot, Bald Eagle Area, 2000, 2003
Jake Strayer, Forest Hills, 2003, 2004
Landis Wright, Bald Eagle Area, 2005, 2006
A.J. Schopp, Tyrone, 2009, 2010
Scott Thompson, Blairsville, 2014, 2015
Hayden Hidlay, Mifflin County, 2014, 2015