District 6 State Champions By School (Through 2018)

Altoona
1. Brad Benson (1973)

2. Steve Maurey (1974)


Bald Eagle Area
1. Lewis Craig (1968)

2. Paul Packer (1972)

3. Allen Fisher (1973)

4. Doug Taylor (1988)

5. Skip Pighetti (1989)

6. Mike Maney (1999)

7. Mike Cook (2006)

8. Quentin Wright (2007)

9. Quentin Wright (2008)

10. Jake Taylor (2013)
 

Bald Eagle-Nittany
1. Frank Eisenhower (1959)

2. Frank Eisenhower (1960)

3. Adam Waltz (1962)

4. Barry Daniels (1967)

5. Dusty Ream (1974)

6. Terry Williams (1977)

7. Terry Williams (1978)

8. Terry Williams (1980)

9. Biff Walizer (1992)

10. Biff Walizer (1993)

11. Scott Bair (1995)

12. Scott Bair (1996)

13. Trap McCormack (1997)

14. Andy Hull (1999)
 

Bellefonte
1. Tom Riglin (1948)

2. Joe Masullo (1949)

3. Tom Musser (1950)

4. Dave Adams (1951)

5. Dave Adams (1953)

6. Ken Moyer (1953)

7. Ron Pifer (1957)

8. Ron Pifer (1958)

9. Jim Thal (1991)

10. Mitchell Port (2010)
 

Bishop McCort
1. Anthony Walters (2018)
 

Blairsville
1. Matt Moore (2007)

 

Johnstown
1. John McCray (1957)

2. George Azar (1959)

3. Jeff Richardson (1962)

4. Carlton Haselrig (1984)

Cambria Heights
1. Dave Yahner (1986)

2. Brian Murphy (1990)

3. Jody Strittmatter (1996)
 

Central Cambria
1. Nate Morris (2003)

2. Max Murin (2015)

3. Max Murin (2017)
 

Central Mountain
1. Dylan Alton (2008)

2. Andrew Alton (2009)

3. Dylan Alton (2009)

4. Andrew Alton (2010)

5. Dylan Alton (2010)

6. Brian Brill (2011)
 

Chief Logan
1. Joe Heller (1978)

2. Joe Heller (1979)

3. Lew Copenhaver (1980)

4. Joe Daubert (1988)
 

Claysburg-Kimmel
1. Derek Tipton (1999)

2. Jarrett Musselman (2002)

3. Adam Whetstone (2005)
 

Forest Hills
1. Jake Strayer (2002)

2. Jake Strayer (2004)

3. Cody Law (2013)
 

Hollidaysburg
1. Julius Walter (1948)

2. Wade Schalles (1969)

3 .Dan Brenneman (1971)

4 .Eric Frick (1999)
 

Huntingdon
1. Henry Green (1972)

2. Jason Shea (1988)

3. Jacob Oliver (2016)

4. Jacob Oliver (2017)
 

Indiana
1. James Nance (1960)

2. James Nance (1961)

 

Juniata
1. Dave Hart (1987)

2. Zach Beitz (2012)
 

Juniata Valley
1. Garrett Scott (2003)

2. Garrett Scott (2004)

3. Garrett Scott (2005)
 

Lewistown
1. Ken Whitsel (1978)
 

Ligonier Valley
1. John Chendy, District 7 (1978)
 

Lock Haven
1. Ed Draucker (1940)

2. Franklin Rich (1947)

3. Dave Johnson (1954)

4. Maynard Aungst (1956)

5. Ted Hill (1957)

6. Maynard Aungst (1957)

7. Mike Johnson (1958)

8. Mike Johnson (1959)

9. Mike Johnson (1960)

10. Mike Johnson (1961)

11. Lee Deitrick (1961)

12. Gary Cook (1961)

13. Jerry Swope (1961)

14. Jerry Swope (1962)

15. Larry Rippey (1966)

16. Larry Rippey (1967)

17. John Eichenlaub (1975)

18. Brian Merrifield (1989)

19. Steve Krouse (1989)

20. Pete Rinella (1990)
 

Marion Center
1. Dan Ferringer (1984)

2. Cam Plocus (1998)

3. John Neese (2004)
 

Mifflin County
1. Hayden Hidlay (2016)

2. Trent Hidlay (2017)

3. Trent Hidlay (2018)
 

Moshannon Valley
1. Mark Dugan (1977)

2. Mark Dugan (1978)

 

Mount Union
1. Thad Stewart (1982)

2. Troy Sunderland (1987)

3. Clayton Grice (1988)

4. Troy Sunderland (1988)

5. Josh Kirsch (2003)

6. Josh Boozel (2018)

 

Penn Highlands
1. Rod Tate (1971)
 

Penns Valley
1. Max Dinges (1963)
 

Philipsburg
1. Dick Bainey (1947)

2. Mike Comitz (1947)

3. Alf Good (1948)

4. Bob Good (1951)

5. Phil Bock (1953)

6. Ollie Rudeen (1954)
 

Philipsburg-Osceola
1. Phil Bock (1955)

2. Ron Myers (1956)

3. Earl Harris (1958)

4. Gene Dixon (1959)

5. Jerry Twoey (1960)

6. Mark Sidorick (1984)

7. Jon Condo (2000)
 

Richland
1..Eric Bowser (1986)

2. Chad Sichak (2002)

3. John Rizzo (2010)

4. John Rizzo (2011)

5. John Rizzo (2012)
 

State College
1. Charles Ridenour (1939)

2. Lynn Illingworth (1948)

3. Andy Lentvorsky (1951)

4. Dick Tressler (1958)

5. Dick Tressler (1959)

6. Gene Tressler (1959)

7. Chris McClain (1962)

8. Joe Yerg (1965)

9. Dave Joyner (1967)

10. Larry Suhey (1971)

11. Larry Suhey (1972)

12. John Sefter (1974)

13. Paul Suhey (1975)

14. Dave Koll (1977)

15. Eric Brugel (1980)

16. Eric Brugel (1981)

17. Scott Pifer (1983)

18. Rob Koll (1984)

19. Harley Anderson (1999)

20. Nathan Galloway (2000)

21. Nathan Galloway (2001)

22. Nathan Galloway (2002)

23. Matt Storniolo (2002)

24. Matt Kocher (2003)

Sugar Valley
1. Jack Breon (1963)

2. Trap McCormack (1995)

3. Trap McCormack (1996)
 

Tyrone
1. John Dickson (1944)

2. Elwood Reese (1950)

3. Blair Walk (1952)

4. William Thomas (1953)

5. Gary DiDomenico (1966)

6. Gib Fink (1971)

7. Gib Fink (1972)

8. Bruce Wallace (1982)

9. Bruce Wallace (1983)

10. Ken Myers (1985)

11. Terry Tate (2005)

12. AJ Schopp (2010)
 

United
1. Larry Strong (1967)
 

West Branch
1. Jerry White (1973)

2. Rob English (1997)

3. Justin Owens (1998)

4. Jared Ricotta (2003)

5. Buzzy Maines (2015)
 

Westmont Hilltop
1. Matt Beaujon (1991)

2. Zac Bennett (2007)