District 6 Career Wins (100 or more) Top 100 Ranked Following 2017-18
Rk.Name                 School                          Grad.       Record
Andrew Alton        Central Mountain                    2010         178-9
Dylan Alton         Central Mountain                    2010         175-5
Zach Beitz          Juniata                             2012         169-13
Shane Valko         Forest Hills                        2005         164-17
Jake Strayer        Forest Hills                        2004         161-7
A.J. Schopp         Tyrone                              2010         160-11
John Rizzo          Richland                            2012         160-12
+Matt Storniolo     State College/Haverford Academy     2002         159-7
Jacob Oliver        Huntingdon                          2017         159-13
Matt Bonson         Lewistown                           2007         159-31
Andrew Doak         Blairsville                         2015         158-21
Collin Glorioso     Huntingdon                          2016         158-31
Ronnie Garbinsky    Tyrone                              2011         157-12
Brian Brill         Central Mountain                    2012         156-12
Mitchell Port       Bellefonte                          2010         156-18
Jordan Rich         Central Mountain                    2010         156-27
Max Murin           Central Cambria                     2017         155-5
Quentin Wright      Bald Eagle Area                     2008         154-14
Hayden Hidlay       Mifflin County                      2016         149-15
Mike Robinson       Lewistown                           2007         149-21
+Sean Heggs         Juniata/East Juniata                2013         149-22
Terry Tate          Tyrone                              2005         149-24
Ty Dively           Claysburg-Kimmel                    2012         146-28
Noah Stewart        Mifflin County                      2016         146-29
Matt Moore          Blairsville                         2007         145-14
D.J. Hollingshead   Altoona                             2015         144-18
Art Moss            Forest Hills                        2005         144-28
Zach Corl           Central Mountain                    2011         144-33

Jake Ryan           Mount Union                         2020         143-20*
Buzzy Maines        West Branch                         2015         143-24
Clint Shirk         Bald Eagle Area                     2004         143-26
Tanner Hough        Westmont Hilltop                    2011         143-31
Jon Wagner          Huntingdon                          2016         142-42
Jarrett Musselman   Claysburg-Kimmel                    2002         141-9
Brock Port          Bellefonte                          2017         141-15
David Fogle         Forest Hills                        2009         141-22
Marco Pecora        Richland                            2008         141-27
Russ Sichak         Richland                            2007         141-27
James Dodson        Claysburg-Kimmel                    2012         141-29
+Jeremy Hart        State College/South Adams (Ind.)    2002         140-17
Pat Myers           Penn Cambria                        2010         140-26
Josh Duplin         Westmont Hilltop                    2012         140-29
Adam Whetstone      Claysburg-Kimmel                    2005         139-17
Noah Tarr           Blairsville                         2013         139-32

Josh Boozel         Mount Union                         2018         139-26
Trap McCormack      Sugar Valley/BEN                    1997         138-4
Shawn Perich        Portage                             2010         138-17
Evan Link           Penn Cambria                        2011         138-21
Nathan Link         Penn Cambria                        2007         138-34
Biff Walizer        Bald Eagle-Nittany                  1994         137-7
Triston Law         Forest Hills                        2015         137-26

Cole Sossong        Portage                             2019         137-34
Nathan Galloway     State College                       2002         136-10
Tyson Searer        Lewistown/Mifflin County            2012         136-24
Brandon Guenot      Bald Eagle Area                     2003         136-29
Colton Spade        Lewistown                           2010         136-31
Sean Kisel          Forest Hills                        2005         136-33
Scott Bair          Bald Eagle-Nittany                  1996         135-10
Derek Tipton        Claysburg-Kimmel                    2000         135-14
Ryan McIntyre       Claysburg-Kimmel                    2005         135-25
Ryan Wilson         Mount Union                         2012         135-25
Corey Aungst        Claysburg-Kimmel                    2011         135-28
Scott Thompson      Blairsville                         2015         134-18
Brock Biddle        Central                             2017         134-28
Nick Szala Penn     Cambria                             2012         134-34
T.J. Albright       Tyrone                              2007         133-39
+Eli Norvell        Hunt/St. Elizbth/St. Mark's, (Del.) 2007         132-13
Thad Benton         Claysburg-Kimmel                    2001         132-15
Tom Traxler         Bellefonte                          2012         132-27
Cole Claar          Claysburg-Kimmel                    2011         132-31
Jake Boozel         Mount Union                         2016         132-33
Trevor Kushner      Westmont Hilltop                    2010         132-35
Adam Farabaugh      Penn Cambria                        2002         132-38
Ryan Burnheimer     Westmont Hilltop                    2012         131-31
Jamel Fortson       Mount Union                         2010         131-32
Garrett Scott       Juniata Valley                      2006         130-2
Shad Benton         Central                             1996         130-11
Brock Scott         Juniata Valley                      2004         130-14
Cody Myers          Southern Huntingdon                 2007         130-19
Tom Opdenhoff       Central Cambria                     2016         130-26
Donny Clark         West Branch                         2006         130-26
Kyle Fluke          State College                       2006         130-27
Curtis Decker       Penns Valley                        2016         130-33
Kevin Ryan          Mount Union                         2008         130-46
Eric Frick          Hollidaysburg/Central               1999         129-16
+ Harley Anderson   State College/Mt. Pleasant          1999         128-7
Matt Snyder         Lewistown                           2008         128-12
Shawn Weaver        BEN/Sugar Valley                    1997         128-17
Glenn Winslow       Cambria Heights                     2008         128-28
Jake Taylor         Bald Eagle Area                     2013         127-16
Chad Sichak         Richland                            2002         127-19
Jared Ricotta       West Branch                         2003         127-19
Richard Brydon      Forest Hills                        2012         127-23
Tony Risaliti       Central Cambria                     2012         127-30
Thadd Westley       Tyrone                              2004         127-32
Mike Reish          Bellefonte                          2002         126-21
Gary Paronish       Penn Cambria                        2005         126-38
Brian Murphy        Cambria Heights                     1991         125-12-1
T.J. Brandt         Altoona                             2013         125-21
Hunter Guenot       Bald Eagle Area                     1998         125-24
Scott Knarr         Northern Cambria                    2009         125-33

Kyle Patton         Westmont Hilltop                    2007         125-35

T.J. Keklak         Westmont Hilltop                    2009         124-36
Nic Bedelyon        Indian Valley                       2007         123-14
Josh Kirsch         Mount Union                         2003         123-17

Corey Guenot        Bald Eagle Area                     1999         123-18
Matt Kocher         State College                       2003         123-20
David Sunderland    Southern Huntingdon                 2006         123-25
Geo Barzona         Central Mountain                    2017         123-35
Erik Galloway       State College                       2010         123-42
Brian Shaw          Hollidaysburg                       2006         122-25
Ed Hockenberry      Bald Eagle Area                     1996         122-28

Izac Benson         Huntingdon                          2018         122-44

Tyler Wileman       Juniata                             2019         122-39
Zac Bennett         Westmont Hilltop                    2009         121-10
Ryan Link           Penn Cambria                        2008         121-23
Eli Garshnick       United                              2002         121-29
James Stodart       Moshannon Valley                    2013         121-30
Chad Frankhouser    Indian Valley                       2008         121-39
Brian Angelotti     Penn Cambria/Forest Hills           2003         121-44

Brock McMillan      Glendale                            2021         120-8*
Anthony Andrews     Johnstown                           1999         120-13
Matt Beaujon        Westmont Hilltop                    1991         120-12-5
Steve Krouse        Lock Haven                          1989         120-18-1
Jeff Brinker        Bald Eagle-Nittany                  1990         120-24-1
Seth Baney          Huntingdon                          2017         119-27
Pete Rinella        Lock Haven                          1990         119-19-1
Chad Miller         Richland                            2009         119-35

Adam Weinell        Blairsville                         2010         119-40
Cole Manley         Altoona                             2017         118-16
Rob English         West Branch                         1997         118-18
Mark Brothers       Central Cambria                     1993         118-20-1
David Kephart       Portage                             2011         118-30
Keith Ryan          Mount Union                         2008         118-45
Zack Hicks          Mount Union                         2009         118-51
Brian Merrifield    Lock Haven                          1991         117-16-1
Corey Hazel         Penns Valley                        2015         117-18
Joel Brinker        Bald Eagle-Nittany                  1993         117-19
Luke Lohr           Somerset                            2010         117-24
Nate Rupp           Philipsburg-Osceola                 1994         117-26-3
Tyler Fishburn      Bellefonte                          2006         117-44
Adam Will           Indian Valley                       2008         117-51
Charlie Brenneman   Hollidaysburg                       1999         116-13
Matt Metzgar        Westmont Hilltop                    2001         116-21
K.J. Walters        Altoona                             2010         116-30
Garrett Poorman     Bellefonte                          2013         116-42
David Miller        Tyrone                              2005         116-44
Travis Stem         Bald Eagle Area                     2006         116-48
Blaze Buckwalter    Central Mountain                    2013         116-48
+Justin Millard     Bald Eagle Area/Wyalusing           2000         115-21
Ryan Jacoby         Moshannon Valley                    2007         115-26
Taylor Boyd         Juniata Valley                      2010         115-31
Ian Ostrowski       Central Cambria                     2016         115-32
Rob Sakmar          Richland                            2003         115-38
Brandon Rowles      Juniata                             2012         115-42
Jody Strittmatter   Cambria Heights                     1996         114-17
O'Jay Guenot        Bald Eagle Area                     1994         114-24-1
Daniel Knott        Claysburg-Kimmel                    2009         114-30
Adam Fisher         Bald Eagle Area                     2002         114-34
Luke Slippey        West Branch                         2015         114-35

Andrew Todaro       Mount Union                         2018         114-41
Robert Waite        Tyrone                              2006         114-43
Logan Fisher        Huntingdon                          2016         114-43
Shane Alterio       Bellefonte                          2009         114-48
Josh Patrick        Ligonier Valley                     2013         113-20
Mike Paronish       Northern Cambria                    2006         113-23
Andy Hull           Bald Eagle-Nittany                  1999         113-25
Tyler McCall        Central Mountain                    2003         113-39

Conner Polacek      Westmont Hilltop                    2020         113-44
Tyler Scott         Huntingdon                          2017         113-44
Jared Baxter        Forest Hills                        2006         113-50
Mike Maney          Bald Eagle Area                     1999         112-16
Steve Millward      Bald Eagle Area                     1987         112-18
Matt Doak           Blairsville                         2000         112-22
Trevor Corl         Bellefonte                          2015         112-24
Cody Law            Forest Hills                        2013         112-26
Brennon Shields     Southern Huntingdon                 2013         112-30
Chuck Boring        United                              2005         112-35
Gavin Caprio        Central Mountain                    2015         112-36
Christian Harr      Hollidaysburg                       2006         112-37
Mike Brant          Westmont Hilltop                    2008         112-39
Logan Walstrom      Philipsburg-Osceola                 2012         112-40

Nick Naglic         Richland                            2014         112-42
Robert Oshaben      Forest Hills                        2010         112-50
Terry Williams      Bald Eagle-Nittany                  1980         111-5
Jason Shea          Huntingdon                          1988         111-9
Trent Hidlay        Mifflin County                      2018         111-14
Bruce Wallace       Tyrone                              1983         111-15
Jim Orichoskey      Glendale                            1986         111-15
Larry Brown         Moshannon Valley                    2017         111-18

Cory Johnston       Glendale                            2010         111-26
Levi Niebauer       Cambria Heights                     2015         111-32
Dylan Weston        Tyrone                              2012         111-42

Noah Korenoski      Westmont Hilltop                    2020         111-43
Jacob Driskel       Penn Cambria                        2016         111-44
Isaac Underhill     Mifflin County                      2015         111-44
Pat Dumire          Westmont Hilltop                    2009         111-50
Dylan Caprio        Central Mountain                    2010         111-65
Eric Bowser         Richland                            1988         110-11
Robbie Patrick      Ligonier Valley                     2018         110-14
Chris Musselman     Claysburg-Kimmel                    1998         110-16
Sage Moist          Mount Union                         2014         110-32
Jacob Hines         Altoona                             2011         110-34
Trevor Helsley      Bellwood-Antis                      2012         110-36
Preston Shawver     Penns Valley                        2005         110-52
Robbie Weikel       Bellefonte                          1996         109-14
Anthony Walters     Bishop McCort/Westmont              2018         109-17
Doug Taylor         Bald Eagle Area                     1988         109-17-2
Parker Bumbarger    West Branch                         2014         109-31
Matt Aungst         Claysburg-Kimmel                    2008         109-36
J.P. Hayles         West Branch                         2013         109-42
Tracey Karlie       Bellwood-Antis                      1984         108-17-2
Cam Plocus          Marion Center                       1998         108-20
Corey Bainey        Philipsburg-Osceola                 1998         108-25

Josh Polacek        Westmont Hilltop                    2011         108-27
Nick Winfield       Southern Huntingdon                 2017         108-27
Seth Decker         Penns Valley                        2014         108-30

Blake Morder        Mount Union                         2011         108-32
Craig Harris        Richland                            2010         108-35
Vince McDowell      West Branch                         2016         108-39

Seth Andrus         Central Mountain                    2016         108-42

Derrick Christie    Westmont Hilltop                    2018         108-42
Eric Hoffmaster     Mount Union                         2008         108-56
Justin Patrick      Ligonier Valley                     2014         107-16
Clayton Green       West Branch                         2016         107-45
Jeremy Weller       Philipsburg-Osceola                 2000         107-45
Tyler Buckwalter    Central Mountain                    2011         107-46
Dalton Long         Hollidaysburg                       2017         107-47
Matt Wilson         Huntingdon                          2014         107-47
Ron Wilson          Bellwood-Antis                      1981         106-14
Jesse Reed          Bald Eagle Area                     1999         106-26
Scott Bosak         State College                       2011         106-33
Jake Schultz        Lewistown                           2011         106-36
T.J. Polacek        Westmont Hilltop                    2008         106-36
Mark Maney          Bald Eagle Area                     2000         106-38
Justin Hower        Lewistown                           2001         105-16
Phil Steinberg      Central Cambria                     2010         105-19
Ryan Ickes          Claysburg-Kimmel                    2000         105-24
Bill Caldwell       Moshannon Valley                    1991         105-24-4
Trey Hartsock       Mifflin County                      2016         105-25
Joe Davis           Cambria Heights                     2014         105-31
Jason Bainey        Philipsburg-Osceola                 1997         105-33
Myers Miller        Ligonier Valley                     2008         105-39
Hunter Gill         Hollidaysburg                       2017         105-41
Dylan Smith         Mount Union                         2014         105-42
Jason Paronish      Penn Cambria                        2002         105-48
Steve Makin         Central Cambria                     2006         105-51
John Bryan          State College                       1991         104-12
Kie Brown           Huntingdon                          2011         104-18
Tyler Morder        Richland                            2007         104-31
Justin Berrier      Southern Huntingdon                 2006         104-32
Andy Turner         Northern Cambria                    2007         104-32
Darren Yearick      Penns Valley                        2017         104-34
Joe Leppert         Cambria Heights                     2008         104-40

Landon Fisher       Huntingdon                          2018         104-44
Chris Nagel         Southern Huntingdon                 2010         104-43

Dylan Smith         Mount Union                         2014         104-43

Tristan Rutter      Glendale                            2020         104-45
Nathan Russell      Huntingdon                          2014         104-46
Dylan Treaster      Juniata                             2011         104-56
John Julian         Penn Cambria                        2009         104-73
Ken Whitsel         Lewistown                           1979         103-5
Rob Ruby            Kish/Indian Valley                  1991         103-8-2
Justin Owens        West Branch                         1998         103-10
Aaron Maldet        Westmont Hilltop                    1998         103-24
Carnell Andrews     Bishop McCort/Westmont              2018         103-25

Hudson Holbay       Westmont Hilltop                    2021         103-25*
Joe Ciampoli        Altoona                             2004         103-26
Gervon Simon        Johnstown                           2012         103-26
Austin Farabaugh    Penn Cambria                        2016         103-36
Austin Hemminger    Somerset (3 years in D-5)           2017         103-40
Alan Averi          Central Cambria                     2007         103-41
Alex Lehman         Richland                            2007         103-54
Matt Benton         Claysburg-Kimmel/Central            1999         102-25
Barry Osborne       Lewistown                           1998         102-27
Dison Myers         Southern Huntingdon                 2013         102-31
Brett Gephart       Penns Valley                        2004         102-32
Jared Woomer        Bellwood-Antis                      2012         102-36

Adam George         Richland                            2015         102-40

Seth Dudurich       Glendale                            2020         102-47
Vance Meyers        Huntingdon                          2007         102-49
Thad Stewart        Mount Union                         1983         101-12-2
Craig Waite         Moshannon Valley                    1990         101-18-1
Josh Boozel         Mount Union                         2018         101-23
Thomas McVicker     Forest Hills                        2008         101-23
Challen Cornetto    Marion Center                       2017         101-33
Joey Couteret       West Branch                         2016         101-35
Ethan Kennedy       Central                             2017         101-45
Brice Mertiff       Tyrone                              2005         101-48

Dave Grove          Mount Union                         2007         101-50
Jim Bowser          Richland                            1989         100-14
Chad Delattre       Moshannon Valley                    1990         100-21
Nick Frick          Central                             1998         100-21
Ben Rager           Central Cambria                     2012         100-21
Shawn McCrum        Juniata Valley                      2010         100-35

Stuart Rhodes       Hollidaysburg                       2007         100-41
Nick Shawley        Bellefonte                          2013         100-42
Jesse Runk          Huntingdon                          2009         100-55
Ryan Maggs          Central Mountain                    2007         100-58
Joey Miller         Central Mountain                    2012         100-66
+Rocky Anderson     State College/Mt. Pleasant          2001         100+

* Denotes still active. + Denotes wrestled at non-District 6 school.